Hepsi Gülden İbaret


2 Yorum, 397 Paylaşım

Çok güzel, çok romantik ve çok güçlü. Etki alanı tüm dünya. Edebiyattan müziğe, dekorasyondan kozmetiğe, gıdadan şifaya her alanda sözü geçiyor. İsmi en çok aşka yakışıyor. Biz de güle aşık olduk, bülbüle çaktırmadan gülün peşine düştük; gülden gelip güle vardık… 

Bensu KAYA


Uçsuz bucaksız bir pembelikte, açtıkça içinizi açan güllerin arasında  bir mutluluk diyarındasınız… Güneşin ilk ışıklarıyla parlayan güller, eşsiz kokusuyla her nefeste hayata teşekkürü hatırlatıyor. Burası Isparta. Dünyanın gül bahçesi. Güllerle gülen şehir. Aynı zamanda lavantanın, kirazın ve tüm meyvelerin başkenti. Göllerin mavisi, güllerin pembesi, lavantaların moru, kirazların kırmızısı, elmaların sarısıyla; göller, çiçekler ve meyveler diyarı, bir lütuflar coğrafyası. Bu diyarın güzelliklerini anlatmaya gülleri iş edinmiş, başarılı girişimci Gülşah Gürkan’la  konuşarak başlıyoruz…

GÜLŞAH’IN GÜL YOLCULUĞU…

Gülşah Gürkan, kendi ifadesiyle güllerin içine doğmuş Ispartalı bir iş insanı. Gülün şifasını, bereketini ve zahmetini iyi bildiği için kariyer dünyasında da tercihini güllerden yana kullanmış. 2011 yılında “gülsha” adını verdiği  kendi kozmetik markasını kurmuş.  

1965 yılından beri dünyaca ünlü parfüm ve kozmetik markalarına gül özleri tedarik eden aile şirketinin üçüncü kuşak temsilcisi olan Gülşah Gürkan, tam gül mevsiminin başlangıcında,  onu gül işlerinin uğuru sayan bir dedenin torunu olarak dünyaya gelmiş. Çocukluğu Isparta’da,  sektöre ve yöreye çok emeği geçmiş dedesiyle birlikte gül bahçelerinde gezip yurt dışındaki müşterileri ziyaret ederek geçmiş. Üç yıl danışmanlık ve perakendecilik sektörlerinde çalıştıktan sonra 2000 yılında güllere geri dönerek aile işletmesinde çalışmaya başlamış. Şimdi Isparta’nın bu eşsiz değerini ve  markasını daha da ileriye taşımak için çalışmalarını sürdürüyor. Markanın ürünleri, 10’dan fazla ülkeye ve 2000’den fazla satış noktasına ulaşıyor. Bir Fransız  markasının araştırma geliştirme departmanını senelerce yönetmiş bir uzmanla çalışarak tamamen bize özel formülasyonlar üretip gül esansiyel yağını hak ettiği saflığa ulaştırdığını belirten Gülşah Gürkan, markası hakkında ilk etapta şunları söylüyor: “Sıfırdan kurduğum gülsha’yı global bilinirliği olan prestijli bir cilt bakım markası haline getirmeye çalışıyorum. Bu konuda  oldukça fazla yol aldığımızı söyleyebilirim. Piyasadaki diğer ürünlerden bizi ayrıştıran en büyük özelliğimiz, ürünlerin içerikleri ve doğal formülleri. Standart formüllere sentetik kokular katılarak piyasaya sunulan ürünler üretmiyoruz. Bunun dışında tüm içeriklerimizin, Skin Deep gibi çevreci gruplar tarafından verilen bağımsız değerlendirme notlarını kontrol edip sitemizde paylaşıyoruz. En yeni ürünümüz gülsha Güzellik Misti, cildi neme doyurup cilt parlaklığını geri kazandırırken, mavi ışık ve hava kirliliği kaynaklı yaşlanma etkileriyle savaşmaya yardımcı oluyor. 

SİHİRLİ BİR DÖNEM

Türkiye’de yalnızca Isparta’da, dünyada ise çok az bölgede yetişen Rosa Damascena, diğer adıyla Mayıs Gülü, yılda sadece 1 ay hasat veriyor. Gürkan, hasat dönemini şöyle anlatıyor: “Bu bizim için çok özel bir vuslat zamanı. Baharın gelişi ve doğanın uyanışıyla güllerimizin bereketine kavuştuğumuz sihirli bir dönem. Fabrikamızın önündeki soframızın hiç toplanmadığı, tüm sevdiklerimizi gördüğümüz, gelenimizin gidenimizin bitmediği bir ay.  İki gecelik gül hasadı turları da düzenliyoruz. Üretim sürecini başından sonuna deneyimleyen misafirlerimizin beğenisi ve heyecanı beni çok mutlu ediyor. Esansiyel gül yağımızı ve gül suyumuzu taze güllerin mevcut olduğu bu bir aylık hasat sürecinde limitli miktarda üretiyoruz. Hasat boyunca çalı formundaki bu güller her sabah yeni çiçek açıyor. Açılan bu güller gün ağarırken bahçe sahiplerimiz tarafından tek tek elle toplanıyor ve damıtma işlemi için hemen fabrikamıza getiriliyor. Uçucu yağlarının kaybolmaması için güller çuvallardan çıkarılıp serin bir alana seriliyor ve maksimum 6 saat içinde işleme alınıyor. Distilasyon işlemi yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Distilasyondan geriye kalan gül posası gübre olarak kullanılıyor; böylece doğada başlayan süreç yine doğada sonlanıyor ve doğal döngü tamamlanmış oluyor.”

HER YERDE GÜL İZİ… 

Gülün her hali hayatın her haline ilham verir. Utangaç bir tomurcukken büyüyünce herkesin hayran kalacağı bir prenses olacağı bellidir. Sevgiler, ayrılıklar, özlemler, umutlar, sevinçler, hüzünler güle dönüşür, türlü sebeplerle konuşamayanlar gülle konuşur.  Tarihte, coğrafyada, tüm kadim ve kadim olmayan uygarlıklarda geçen gül; üzerine en çok söz söylenmiş, şiir okunmuş, şarkı bestelenmiş çiçektir. 

Tasavvufta gonca insanın Allah’la birlikte olduğunu, açmış gül ise birliğin çokluk olarak görülmesini temsil eder. İslam peygamberi Hz. Muhammed (SAV) gülle simgelenir. Peygamberimizin vefatından sonra kendisini bir daha göremeyecekleri için üzülenlere şöyle dediği söylenir: “Beni iki şeyde görebilirsiniz: Çocuk gülüşlerinde ve yeni açmış güllerin yüzünde…” Gül sesi anlamına gelen ve yüksek sesle okunan katılımlı bir duaya“gülbank” denir ve yine peygamberle bağlantılıdır. Ortamda gül olmamasına rağmen dua veya meditasyon sırasında güllerin kokusunu aldıklarını söyleyenler vardır ki bu bir manevi mesaj olarak algılanır.

GÜL FREKANSINDA KALALIM

Gül deyince gönlümüzde güller açsın! Her şeyin bir enerji frekansı var, dolayısıyla her şey kendince titreşiyor. Gülün çiçekler arasında en yüksek enerji frekansında olduğu biliniyor.Yani insanın kendi frekansını yükseltmesinin en kolay yolu gül koklamak! Normal bir insan beyni 71 ile 90 megahertz arasında titreşiyor. Gülün titreşim oranı ise 320 megahertz. Gül kokusu, vücuda, beyne ve mekanlara huzur getiriyor. Titreşim frekansınız ne kadar yüksek olursa hücrelerinizdeki yaşama kuvveti o derece artıyor, kaygı azalıyor. Yani gül, en doğal ve en kolay antidepresan! Tabii ki her gül değil, Rosa Damascena, yani Isparta gülü! Isparta kendi markalarını yaratmış, gül ve lavanta konusunda uzmanlaşmış bir şehir. Gülbirlik de kendi markası Rosense ile kaliteli ürünler sunuyor.  Isparta gülünün kaliteli koku çubukları ya da oda spreyi, mekanınızın frekansını değiştirmeye yetecektir. Cildiniz için gerçek Isparta gül suyu ve cilt-vücut bakım ürünleri bulabilirsiniz, ayrıca içilebilir saflıkta olanları tercih edebilirsiniz. Gül çayı- kahvesi – lokumu- sirkesi-reçeli ve gülün, daha doğrusu aroma veren gerçek Isparta gülünün lezzete ve şifaya dönüştüğü her şeyi keyifle tüketebilirsiniz. 

Hangi formda olursa olsun gülü hayatınızdan eksik etmeyin. Gül kokusunu yanınızdan ve mekanınızdan ayırmayın; kendinizle, çevrenizle ve hayatla gül gibi geçinin.  


2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Muhteşem bir yazı ve güller hakkında muhteşem bir bilgi olmuş okurken bile insanın içi açılıyor teşekkürler emeğinize sağlık🤗❤️🌹

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı