Bunları Okumadan Konut Almayın


Faiz, kur ve enflasyon üçgeninde kalan inşaat  sektöründe maliyetler yüzde 100’ü aştı. Son iki yıldır ülkemizdeki konut satın alma fiyatlarının 4- 5 katına çıktığına işaret eden Remax Maximum Gayrimenkul Danışmanı Engin Kaya, aynı zamanda boş dairelerdeki kira fiyatlarının da aynı hızla 3-4 katına ulaştığını açıkladı. Engin Kaya, konut satın alırken dikkat edilmesi gereken 15 kuralı şöyle sıraladı…

                                                                                                            Gayrımenkul Danışmanı Engin Kaya

PROJEDEN KONUT ALIRKEN…

 1- İlk olarak projeyi gerçekleştirecek inşaat firması hakkında detaylı bilgi edinilmelidir. Firmanın kaç yıllık olduğu, o tarihe kadar bitirmiş olduğu konut ve iş yeri projeleri, mali yapısı vs incelenmelidir. Ardından projenin yapılacağı bölgenin şehir planlarındaki durumuna bakılmalıdır. Bölgede ilerleyen süreçte yapılabilecek üniversite, hastane, sanayi tesisleri gibi yatırımlar incelenmelidir ki, konutun değeri tam anlaşılsın. 

 2-Projedeki daire tiplerine bakılmalıdır. Projede, 1+1 mi, 2+1 mi, 3+1 mi yoğunlukta, incelenmelidir. Örneğin 1+1 dairelerin yoğun olduğu bir projede, 3+1 dairelerin fiyatları ciddi bir yükselme göstermez. 3+1 daire satın almak isteyen geniş aileler, 1+1 konutların ağırlıklı olduğu bir projede oturmayı çok talep etmeyebilirler.

 3-İnşaatta kullanılacak malzeme kalitesi hakkında firmaya sorular sorulmalıdır. Kapılar, mutfak dolapları, banyo, prizler, kapı kolları gibi iç malzeme hakkında bilgi edinilmelidir.

 4-Projedeki dairelerin konumlarına bakılmalıdır. Dairenin cephesi ve manzarası fiyatını etkileyecektir.

 5-Projenin en yakın merkeze olan uzaklığı önemlidir. Okula, alışveriş merkezlerine, hastaneye vs uzaklığı değerlendirilmelidir.

 6-Projeden almadan önce, gerekli araştırmaların sonucunda inşaat firmasından ev satın alınmasına karar verilirse, noterde inşaat firması ile bir sözleşme imzalanacaktır. Sözleşmede satın alınacak dairenin özellikleri hakkında detaylı bilgiler yer almalıdır.

BİTMİŞ KONUT SATIN ALIRKEN…

 7-İskan olup olmadığına bakılmalıdır. İskanı olmayan dairelerin elektrik, su, maliyeti daha yüksek olacaktır. Eğer inşaat firması inşaat bitince iskanının alınacağını belirtiyorsa, noterden bu konuda bir yazı alınmalıdır. Ayrıca, iskanı olmayan dairelere konut kredisi çıkmasında sorunlar da yaşanabilmektedir.

 8-Bitmiş konutun projesinin belediyede incelenmesi önemlidir. Projede evin metrekaresi 150 metrekare olurken, gerçekte evin metrekaresi 90 metrekare olabilir. (Bazı inşaat firmaları, otopark, kömürlük, çatı, bahçe, havuz  gibi alanları konut sayısına bölerek, bu oranı konutun metrekaresine ekleyebilmektedir.)   

 9-Bitmiş projede kullanılan malzeme kalitesi değerlendirilmelidir. Salon, banyo, mutfak, kapılar, pencereler incelenmelidir.

 10-Bitmiş projenin en yakın merkeze olan yakınlığı ve bölgeye gelecekte yapılabilecek yatırımlar hakkında bilgiler edinilmelidir. Ayrıca ilgili bölgedeki bitmiş projelerin yaklaşık satın alma fiyatları ve kira fiyatları değerlendirilmelidir.

11-Bitmiş projeden daire satın alınmaya karar verilince, tapu için işlemler başlatılmalıdır. Burada seçilen konut ile tapuda alınan konutun aynı konut olup olmadığına özellikle dikkat edilmelidir. Eğer, konuta ilişkin araştırma yapmaya ciddi bir zaman süreci yoksa, küçük bir miktarda banka kredisi kullanılarak, bankanın yapacağı ekspertiz raporunun incelenmesi fırsatı oluşacaktır. 

İKİNCİ EL KONUT SATIN ALIRKEN…

12-İkinci el konutlarda binanın yaşına bakılır. İkinci elde konutlar, 1999 depremi öncesinde yapılanlar ve sonrasında yapılanlar olarak ikiye ayrılıp değerlendiriliyor. Binanın yaşı var ise depremde hasar alıp almadığına dair ilgili belediyeden veya AFAD’dan bilgi alınmalıdır. Ayrıca, konutun kat mülkiyeti var mı, bakılmalıdır. Konutun iskanı sorgulanmalıdır. Bazen apartmanda yapılabilecek ilave tadilat çalışmaları nedeniyle binanın iskanı bozulabileceğinden, yeniden iskanın alınması gerekir.  

 13-Eğer ileride dönüşüme gireceği öngörülerek, yatırım amaçlı hasarlı bir konut alınacaksa, kat mülkiyeti mi, kat irtifakı mı olduğuna bakılmalıdır. İskan durumu ve dairenin arsa payı incelenmelidir. Eğer dairenin arsa payı küçük ise bu durumda kentsel dönüşümden öngörülen fırsat sağlanamayabilir.  

14-Dairenin iç mekanı olan odaları, mutfağı, banyosu incelenmelidir. Dairede masraf var mı, değerlendirilmelidir.

 15-Konutun, en yakın merkeze olan yakınlığı ve bölgeye gelecekte yapılabilecek yatırımlar hakkında bilgiler edinilmelidir. Ayrıca, bölgedeki diğer konutların satın alma fiyatları ve kira fiyatları değerlendirilmelidir. 

[zombify_post]


0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir